Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? | calefactio | e-blogi.pl
calefactio
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 2016-08-12

Wydatki związane z ogrzewaniem można zmniejszyć na wiele sposobów. Przy czym nie zawsze najlepszym sposobem jest wymiana całej instalacji grzewczej na nowszą czy zmiana typu ogrzewania budynku. Oczywiście w przypadku starego typu ogrzewania ma to jak najbardziej sens, ale istnieje także kilka trików pozwalających zaoszczędzić nieco przy tym co już mamy.


Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się czy w którymś z pomieszczeń jakieś sprzęty nie zasłaniają grzejników utrudniając cyrkulację ciepła. Może się zdarzyć, że jakiś mebel czy firana zasłaniają grzejnik skutecznie utrudniając wymianę ciepła.


Kolejnym krokiem jest właściwe ustawienie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Nie wszędzie temperatura musi być jednakowa. Dobre rezultaty przynosi zamontowanie na grzejnikach termostatów, które uregulują temperaturę, a przez to kocioł nie będzie musiał chodzić bez przerwy na najwyższych obrotach, co przełoży się na ilość spalanego paliwa. Zdecydowanie w sypialniach i pomieszczeniach położonych na wyższych kondygnacjach budynku temperatura może być niższa. O ile posiadamy kocioł ze sterownikiem dobrze jest ustawić tryb tygodniowy aby zmniejszyć temperaturę w nocy i w czasie gdy nie przebywamy w domu.


Dobrze jest także wymienić stare okna na nowe, które będą szczelniejsze, ale wtedy niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w budynku, zwłaszcza jeśli kocioł nie znajduje się w oddzielnej kotłowni. Do pracy kotła wymagana jest duża ilość powietrza, którą przy zbyt szczelnym pomieszczeniu kocioł ściągnie sobie z mieszkania. Jeżeli powietrza brakuje następuje niepełne spalanie czego skutkiem jest powstawanie trującego tlenku węgla. Nocą, kiedy jest wyraźnie chłodniej efektywnie jest zasuwać rolety na okna, które ograniczają uciekanie ciepła przez szyby.


W przypadku kotłów automatycznych dobrym rozwiązaniem jest także regulator pokojowy, co pozwala na wyregulowanie kotła względem rzeczywistej temperatury występującej wewnątrz, przy czym czujnik nie powinien znajdować się w najcieplejszym pomieszczeniu.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]