Ogrzewanie gazowe w starym budynku | calefactio | e-blogi.pl
calefactio
Ogrzewanie gazowe w starym budynku 2016-11-21

Gazowe ogrzewanie sprawdza się stosunkowo dobrze w lokalach mieszkalnych o mniejszym metrażu (np. apartamenty w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, mieszkania w blokach) oraz w wybudowanych zgodnie z nowoczesnymi technikami budowlanymi domach jednorodzinnych, których mury zostały skutecznie ocieplone. Jednak nawet gdy mieszkasz w starszym budynku, a właśnie dopiero co ociepliłeś jego mury i nie stoi on na pustej przestrzeni lecz jest dość gęsto otoczony innymi budynkami, które osłaniają go od mroźnego zimowego wiatru, który w dość istotny sposób wywiewa ciepło to możesz pokusić się o montaż ogrzewania gazowego. Panuje przekonanie, że ogrzewanie gazem jest droższe niż ogrzewanie węglem, ale w dużej mierze rzeczywiste koszty ogrzewania uzależnione są właśnie od takich czynników jak izolacja murów budowli, jej metraż czy sąsiedztwo (jak wspomniałem przed chwilą duże straty ciepła wynikają z faktu, że budynek stoi w szczerym polu na uboczu i nie jest niczym osłonięty).


Instalacja kotła gazowego pociąga za sobą potrzebę dostosowania komina, szczególnie w budynku, w którym dotychczas stosowano ogrzewanie węglowe. Spalanie gazu pod względem chemicznym dość istotnie różni się od spalania węgla. Inna jest temperatura spalin trafiających do komina, a także inny jest skład chemiczny zawartych w spalinach substancji. Większy jest udział pary wodnej, która w połączeniu z pochodnymi spalania gazu związkami chemicznymi skraplając się w środku komina tworzy żrące kwasy. Wynika z tego wymóg instalacji w kominie wkładu kwasoodpornego, który ochroni mury komina przed erozją. Montaż wkładu kominowego poprzedzony musi być frezowaniem komina aby możliwe było zmieszczenie wkładu ze stali kwasoodpornej, a przy okazji oczyszczenie wnętrza przewodu kominowego z nagromadzonych w nim podczas lat palenia węglem substancji (np. przyklejona od środka sadza, smoła czy odpadające kawałki zaprawy murarskiej łączącej cegły). W tym celu wykonuje się frezowanie kominów, która to procedura polega na obcięciu nadmiaru cegły specjalnym urządzeniem, które wpuszcza się do środka kanału dymowego. Frezowanie komina jest czynnością bezpieczną, która nie powoduje uszkodzeń struktury komina, a dzięki niej możliwe jest osadzenie wkładu kominowego w kanale dymowym.


Dopiero po dokonaniu takiej czynności możliwe jest uruchomienie kotła gazowego. Poniechając takiej czynności ryzykujemy powstawaniem szczelin w kominie, przez jakie szkodliwe dla zdrowia człowieka gazy przedostać mogą się do wnętrza budowli.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]