calefactio | e-blogi.pl
calefactio
Nowoczesne i klasyczne sposoby dogrzania domu 2016-08-25

Pośród nakładów jakie trzeba uiszczać w związku z codzienną eksploatacją lokum, w szczególności zimą, przynależy bez wątpienia nagrzewanie. Ocieplanie budynku czy apartamentu przylega do najpoważniejszych nakładów ponoszonych przez domowników. Nic przeto niesamowitego iż każdy wyszukuje w takim punkcie nader oszczędnego źródła nagrzewania. Szczęśliwie współcześnie jest niemało rozlicznych sposobów ocieplania, z jakich każdy potrafi zaczerpnąć dopasowany do jego rodzaju lokalu jak również jego powierzchni.


Rozróżnić możemy jednakowo konwencjonalne jak i współczesne sposoby nagrzewania budynków. Standardowe formy nagrzewania wspierają się na paliwach energetycznych. Paliwa te są w postaci stałej, ciekłej czy lotnej. Pod względem takiego założenia przytoczyć możemy na przykład węgiel w rozlicznych jego modyfikacjach, pelet, olej lub gaz ziemny. Innowacyjne metody ocieplania nabierają energię cieplną z ziemi, wody lub powietrza, są zatem bardziej naturalne.


W konwencjonalnych formach ocieplania operujemy obszerną paletą możliwości zacząwszy od dość archaicznych do jakich kategoryzują się piece kaflowe lub kozy, przez klasyczne piece węglowe po obecne piece z podajnikiem albo na pellet oraz piece kondensacyjne na gaz. Nowocześniejszymi rozwiązaniami są przykładowo pompy ciepła lub systemy rekuperacji.


Nakłady na podgrzanie budynku zależą bezpośrednio od sprawności wyposażenia grzewczego i tu widać dużą wyższość nowszych rozwiązań nad starodawnymi. Z innej strony instalując nowoczesne źródło ocieplania musimy mieć na uwadze konkretniejsze wydatki na samą instalację, jakie będą zwracały się przez znaczniejszy okres czasu w mniejszych rachunkach za nagrzewanie.


Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 2016-08-12

Wydatki związane z ogrzewaniem można zmniejszyć na wiele sposobów. Przy czym nie zawsze najlepszym sposobem jest wymiana całej instalacji grzewczej na nowszą czy zmiana typu ogrzewania budynku. Oczywiście w przypadku starego typu ogrzewania ma to jak najbardziej sens, ale istnieje także kilka trików pozwalających zaoszczędzić nieco przy tym co już mamy.


Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się czy w którymś z pomieszczeń jakieś sprzęty nie zasłaniają grzejników utrudniając cyrkulację ciepła. Może się zdarzyć, że jakiś mebel czy firana zasłaniają grzejnik skutecznie utrudniając wymianę ciepła.


Kolejnym krokiem jest właściwe ustawienie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Nie wszędzie temperatura musi być jednakowa. Dobre rezultaty przynosi zamontowanie na grzejnikach termostatów, które uregulują temperaturę, a przez to kocioł nie będzie musiał chodzić bez przerwy na najwyższych obrotach, co przełoży się na ilość spalanego paliwa. Zdecydowanie w sypialniach i pomieszczeniach położonych na wyższych kondygnacjach budynku temperatura może być niższa. O ile posiadamy kocioł ze sterownikiem dobrze jest ustawić tryb tygodniowy aby zmniejszyć temperaturę w nocy i w czasie gdy nie przebywamy w domu.


Dobrze jest także wymienić stare okna na nowe, które będą szczelniejsze, ale wtedy niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w budynku, zwłaszcza jeśli kocioł nie znajduje się w oddzielnej kotłowni. Do pracy kotła wymagana jest duża ilość powietrza, którą przy zbyt szczelnym pomieszczeniu kocioł ściągnie sobie z mieszkania. Jeżeli powietrza brakuje następuje niepełne spalanie czego skutkiem jest powstawanie trującego tlenku węgla. Nocą, kiedy jest wyraźnie chłodniej efektywnie jest zasuwać rolety na okna, które ograniczają uciekanie ciepła przez szyby.


W przypadku kotłów automatycznych dobrym rozwiązaniem jest także regulator pokojowy, co pozwala na wyregulowanie kotła względem rzeczywistej temperatury występującej wewnątrz, przy czym czujnik nie powinien znajdować się w najcieplejszym pomieszczeniu.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]