calefactio | e-blogi.pl
calefactio
Prawidłowe rozpalanie kozy 2016-12-14

Istnieją okoliczności, w których nie ma sensu przyłączać centralnego ogrzewania, albo z różnorodnych względów nie da się tego sprawić. Istnieją tymczasem zabiegi na nagrzanie w tych sposobnościach, co prawda w wielu wypadkach weryfikują się tylko w pojedynczym pomieszczeniu, jednakowoż czasem akurat tyle wystarczy. Zwłaszcza w miejscach, w których nie bawimy przez pełen dzień, np. w pomieszczeniach gospodarczych czy służących do przeprowadzania praktyki zarobkowej jak sklepy lub pomieszczenia biurowe, jakie wszak nie każdorazowo muszą zawierać się w ultranowoczesnych budynkach. Da się w taki sposób zarówno nagrzać małe mieszkanie. Regularnie widzianym fortelem na ogrzanie tego rodzaju pomieszczeń może być grzejnik gazowy, jednakowoż przysparza to jeden palący kłopot. W ulokowaniu musi działać sprawna wentylacja, w dodatku nie tak jak potocznie w wysoko umiejscowionym stanowisku tylko zgoła przeciwnie – nisko, gdyż spaliny z gazu z butli ważą więcej od powietrza. Słuszniejszym sposobem ujawnia się być koza, którą przyłącza się do komina przeciętnymi rurami ocynkowanymi.


Koza to taki drobny wolno stojący piecyk, jaki wielekroć odlany jest z żeliwa, zaś w środku którego obsadzone są cegły szamotowe, które długo podtrzymują temperaturę po rozgrzaniu. Na takim piecyku można także w razie zasadności zagrzać wodę na coś do picia. Dla niektórych ludzi ambarasem bywa niemniej nagrzanie w takim piecyku. Oto w jaki sposób to się dokonuje. Do środka ale nie wyżej niźli do 3/4 pojemności wsadzamy węgiel rodzaju orzech (taki duży). Na wierzch umieszczamy garść papieru jak również szczapki drzewa i rozpalamy (po czym blokujemy drzwiczki). Niezawodnym kruczkiem może być także wykorzystanie brykietów węgla drzewnego jak również rozpałki do rusztu. Kwestia w tym, że początkowo ma być warstewka węgla, która jest podpalana od góry, a nie wspak. Pod oddziaływaniem temperatury węgiel ulegnie zagazowaniu, aż do spodu, po czym będzie tlił się od dołu do góry. Gaz wydobywający się z węgla w niniejszym przewodzie jest palny i generuje poboczne ciepło (doskonalsza efektywność płonięcia). Dodatkowo przy podobnym rozpalaniu nie będzie się dymiło (najwyżej odrobinę zanim nie spalą się papier jak również drzewo), zaś dym jak również spaliny pójdą do komina. Dylemat z dymiącymi piecami wychodzi tymczasem z faktu dodawania węgla na szczyt paleniska.


Taka koza o mocy kilku kilowatów bez wysiłku nagrzeje wnętrze o metrażu parudziesięciu metrów kw. (rzeknijmy do 30 m) poprzez jakieś 7-9 godzin.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]